




Sajt www.naos.org.rs koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu i ubrzaju vam učitavanje sadržaja. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom privatnosti i Uslovima korišćenja.
Projekat ima nameru da započne pionirski rad na polju edukacije dece uzrasta 5-12 godina u oblasti prevencije od ozledjivanja prilikom slučajnog ili namernog (kroz igru) dolaska u dodir sa oružjem ili eksplozivnim napravama. Projekat je odobren od Ministarstva unutrasnjih poslova Srbije.
- Potrebu za ovom vrstom projeka su uslovili sledeći problemi:
- U zemlji prema podacima UN, postoji preko 3 miliona cevi, dok je svega 1,2 miliona registrovano prema zvaničnim podacima MUP-a Srbije.
- Zakonom je nedovoljno regulisano držanje oružja u kući.
- Područje zahvaćeno sa dugogodišnjim ratovima, direktno i indirektno, postalo je vrlo opasno tlo za odrastanje.
- Usled visoke stope kriminala deca se sve češće susreću sa odbačenim oružjem na ulici, pored reke, u parku itd.
- Maloletna delikvencija je u stalnom porastu.
- Dete nema „pravo na izbor“ odnosno pravo da mu se predoče konsekvence igranja sa oružjem.
Putem interaktivnog i deci razumljivog edukativnog programa „Ogi Orlić“, deci se na najefikasniji mogući način predstavlja opasnost od dodira oružja (oružje nije igračka) i ukazuje na način ponašanja u situaciji kada se susretnu sa oružjem. Indirektno program će uticati i na svest roditelja, naročito onih roditelja čija deca uzmu učešće u programu. Svako dete učesnik u programu će da dobije „Uputstvo o pravilnom skladištenju oružja“, brošuru koju će da ponesu roditeljima. Ovo je takodje važan deo programa jer su roditelji prva linija zaštite dece od kontakta sa oružjem.